| Historie • SK KUNG-FU ZLÍN
Facebook

Historie klubu

Vznik a začátky činnosti klubu (1988 - 1990)

Sportovní klub Chan-Shaolin-Si Dju-Su Kung-fu Zlín byl zaregistrován dne 14. ledna 1991. Toto je oficiální datum vzniku klubu, není to ale datum zahájení činnosti. Klub neoficiálně fungoval již od roku 1988. Klub má své počátky v oddílu KARATE, organizovaného pod hlavičkou TJ MORAVAN Otrokovice. Koncem roku 1987 přišel na TJ (Tělovýchovnou jednotu) sondážní dopis z Ostravy od pánů Karla Doležala a Pavla Trošáka, nemáme-li jako oddíl karate zájem o výcvik praktické sebeobrany, respektive o výcvik kung-fu. Od pololetí roku 1988 se rozběhly pravidelné semináře pro instruktory. Přes trenéra tehdejšího družstva B oddílu karate Františka Mrlíka byly nové poznatky začleňovány do výcviku karate. Na členské schůzi oddílu karate v roce 1989 bylo odsouhlaseno vytvoření družstva Kung-fu v rámci oddílu. Do této situace přišel rozpad TJ MORAVAN Otrokovice. Oddíl karate se osamostatnil. Ve stejnou dobu se z oddílu karate odloučilo družstvo Kung-fu. Zakládajícími členy byli František Mrlík – president, Ladislav Huňa – pokladník, Jan Lešťanský – trenér, Luboš Minařík – instruktor, cvičenci Bohumil Šedivý, Jiří Šedivý, Ladislav Paďour a Pavel Čech. Zdrojem nových poznatků se staly především instruktážní tréninky v Ostravě. Ostrava se od počátku stala hlavním zdrojem informací pro naši sportovní činnost. Tyto instruktážní tréninky prováděl zpočátku Karel Doležal společně s Pavlem Trošákem. Oba dva měli své vlastní oddíly Kung-fu. Doležal v Ostravě, Trošák v Bohumíně. Seminářů se zúčastňovali kluci z Brna, Kroměříže, Orlové, Prostějova, Kyjova, Bratislavy - z míst, které se podařilo Doležalovi s Trošákem kontaktovat. Po tzv. "sametové revoluci" došlo k výraznému zesílení kontaktů se Západem i v oblasti bojových umění. V roce 1990 vstoupil na scénu československého Kung-fu pan Klaus Poestges, tehdy držitel 9. toanu a představitel European Chan-Shaolin-Si and Dju-Su Council. Jeho snahou bylo zaštítit nově tvořící se oddíly Kung-fu v Československu v rámci mezinárodní asociace. Ve spolupráci s Trošákem Poestges předložil zkušební řád a pod Trošákovým dozorem jsme se připravovali na získání technických stupňů. V červenci 1990 jsme absolvovali dvoudenní zkoušky v Dolní Lutyni. V lednu 1990 bylo provedeno zaregistrování oddílu. Směr, který se trénoval, škola Velkého draka, se promítl i do názvu našeho klubu - SK Chan-Shaolin-Si Dju-Su Kung-fu Zlín. Souběžně se získáváním nových informací bylo nutno zabezpečit klub i po stránce finanční a perspektivně i členské. Pro zabezpečení finančních prostředků jsme začali pořádat kursy sebeobrany pro veřejnost.

Získávání poznatků, vytvoření struktury SK (1990-1993)

Původním záměrem bylo utvořit uzavřenou skupinu lidí a s tou jít výkonnostně nahoru. Toto se ukázalo nereálným. Z důvodu ztráty zájmu, pracovních a jiných povinností někteří členové přestali trénovat. Bylo třeba oddíl doplňovat. Po skončení kurzů jsme začali vybírat nové členy do oddílu. Od roku 1991 začalo v Otrokovicích fungovat družstvo dětí. Doležal, který na rozdíl od Trošáka, pokračoval v pořádání seminářů, vypracoval zkušební řád. Tento zkušební řád a pravidelné Doležalovy semináře pořádané pod hlavičkou ABU (Akademie bojových umění) se staly základní osnovou našeho tréninkového plánu. Pro potřebu dalšího růstu oddílu se pořádání krátkodobých kurzů sebeobrany pro veřejnost stalo nevhodným. Tyto kurzy byly, co se týče financí, úspěšné. Nicméně pro ty, co kurz absolvovali a nešli dál, prakticky bezvýznamné. Bylo třeba oddíl nějak přeorganizovat. Na podzim 1992 byl zorganizován náborový kurs do oddílu Kung-fu. Po zkouškách v Rajnochovicích (v dubnu 1993) byla vytvořena nová struktura klubu: družstvo A, družstvo B, nábor a družstvo dětí. Byl dán prostor těm, co chtěli pracovat jako trenéři. Začala nová etapa spolupráce s Karlem Doležalem. Začali jsme pořádat pod jeho vedením semináře s páskováním (zkouškami s cílem získat výkonnostní stupeň) v Tlumačově (později v Otrokovicích).

Spolupráce s Pszczynskou Akademií Sztuk Walki (od r. 1994 až po současnost)

Mezi osobnosti, které podstatně ovlivnily vývoj SK Kung-fu Zlín nepatří pouze Karel Doležal, Pavel Trošák nebo Klaus Poestges. Informace byly získávány i z jiných zdrojů. Zúčastňovali jsme se seminářů Kobuda, seminářů judo a self-defance akcí pořádaných ABDU (Akademií bojových a duchovních umění v Brně). Nicméně tyto semináře nijak významně činnost klubu neovlivnily. Co podstatně ovlivnilo náš vývoj, byla osobnost pana Józefa Brudneho (tehdy držitele 8. DANu) a jeho Pszczynské Akademie Sztuk Walki (PASW). Józef Brudny vytvořil impérium své vlastní školy Kung-fu - školy, ke které někteří pohlíželi zpočátku s nedůvěrou, ale kterou byly nuceny světové autority plně akceptovat pro svou vysokou úroveň, účinnost, univerzálnost a bojeschopnost. První seznámení s panem Brudnym bylo na letní škole ABU v Ostravě. Za začátek spolupráce jako takové, je ale možno považovat až 3-denní cestu trenérů do Pszczyny v létě 1994. Tato spolupráce vyústila v pravidelnou účast našich trenérů na seminářích v Polsku, pořádání seminářů pod vedením PASW v Otrokovicích a udělování vyšších technických stupňů. Během tří let se dostali na DANy František Mrlík, Martin Brom a Pavel Knap.

Získání statutu Zlínské školy Kung-fu (1998)

V létě 1998 vytvořili trenéři klubu zkušební řád, který vycházel ze zkušebního řádu ABU a PASW. Tento se stal základem pro tvorbu tréninkových plánů a dalšího rozvoje SK Kung-fu Zlín. Byla ustavena zkušební komise (František Mrlík, Ladislav Huňa, Martin Brom, Pavel Knap), která dostala od Mistra Brudneho povolení k udělování technických stupňů do 3. Tjie. Richard Zouhar graficky zpracoval kompletní sadu diplomů pro jednotlivé technické stupně. V červnu 1998 jsme pořádali naši první letní školu Kung-fu v Pohořelicích.

Činnost do roku 2006

Postupně byli vycvičeni noví trenéři a oddíl se rozvíjel. Roční tréninkový plán se ustálil na cvičení v tělocvičně, semináře ve Zlíně za účasti externích instruktorů, účast trenérů na seminářích jinde a pořádání víkendové letní školy v terénu. Trénink dětí se rozšířil na družstva Zlín - střed, Zlín - Jižní svahy, Zlín - Malenovice, Otrokovice a Napajedla. Další cvičenci se dostali na DANy (Martin Zouhar, Richard Zouhar, Ladislav Trojanec, Svatopluk Režný, Karel Tinkl). V roce 2002 byla navázána bližší spolupráce s Ladislavem Petrášem (Ju-jitsu). V rámci propagace se klub prezentoval na všech BUDO Festivalech konaných ve Zlíně. V zimě 2006 jsme se zúčastnili BUDO Festivalu v Trenčíně. Na základě úspěchu byl oddíl pozván na vystoupení na BUDO do Bratislavy. Po roce 2000 jsme zaznamenali citelný pokles zájmu veřejnosti. Ten si vysvětlujeme jednak větší nabídkou bojových sportů a hlavně změnou priorit mládeže – nové sportovní aktivity, počítače… Oddíl zareagoval částečným sloučením družstva A + B, snížením počtu družstev dětí a vyšší intenzitou propagace. V srpnu 2005 jsme si pronajali nástěnkovou vitrínu v podchodu Dlouhé ulice v centru Zlína. Klub úzce spolupracuje s Městem Zlín, s Odborem školství, zdravotnictví, mládeže a tělovýchovy.

Text: František Mrlík

SK KUNG FU ZLÍN

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.